01

01

 

 

 Celkový abecední seznam akreditovaných seminářů,
ze kterých můžete vybírat:

(pro zobrazení obsahu semináře klikněte na "Anotace semináře")

 

  • Anglická konverzace I.
  •   Mgr. Marcela Haspeklová, 6 hod 
    Obsah: Seminář seznamuje frekventanty s metodickými postupy vedení anglické konverzace a vhodnými tématy pro děti školního věku. Seminář využívá zážitkových her a improvizací. Poslechové ukázky, odhad významu slov a situace (představení se, zájmy, rodina, škola aj.) Improvizační etudy s aktivním využitím slovní zásoby a ustálených slovních spojení (představení se, zájmy, rodina, škola aj.) Ukázky metodických rozdílů při vedení konverzace s dětmi školního věku s respektováním věkových i individuálních zvláštností Součástí semináře je ukázka odborné a metodické literatury, pracovní manuály, diskuze.
  • Angličtina hrou
  •   Mgr. Marcela Haspeklová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s využíváním hry jako metodického prostředku pro získávání a zapamatování si jednoduché slovní zásoby a slovních spojení pro děti předškolního a mladšího školního věku s respektováním věkových zvláštností a odstupňování náročnosti při zvládání tematických bloků ("Barvy", "Jak se jmenuješ?", "Kdo/co je to?", "Zvířata" aj.). Seminář využívá pohybových, hudebních, rytmických, slovních, dramatických i jednoduchých výtvarných her pro aktivní osvojení slovní zásoby. Ukazuje metodické rozdíly při práci s dětmi předškolního a mladšího školního věku (metodická průprava výuky anglického jazyka pro děti předškolního věku je spojena s auditivními a rytmickými hrami, nápodobou a hrou na tělo, metodická průprava výuky anglického jazyka pro děti mladšího školního věku využívá hudebně-pohybových a dramatických her a improvizací. Součástí semináře jsou audiozáznamy, jejich analýza i ukázky odborné literatury a pracovní listy. Diskuze o metodických postupech a výměna zkušeností.
  • Artefiletické přístupy ve škole
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Ukázky výtvarných technik, které mají pro děti sebepoznávací a terapeutický význam, pomáhají odstraňování nežádoucích výchovných jevů – agrese, hyperaktivita, poruchy soustředění, tenze, úzkosti apod. Kresebné testy, řetězová a štafetová malba a další arteterapeutické techniky, které může pedagog využívat při své práci.
  • Artefiletika I.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 20 hod
    Obsah: Artefiletika jako tvořivé a zážitkové pojetí vzdělání a výchovy, jejímž cílem je rozvíjení sociálních kompetencí a prevence psycho-sociálních selhávání prostřednictvím uměleckých aktivit reflektovaných ve skupině. Seminář obsahuje artefiletické techniky a jejich využívání v různých věkových skupinách, seznamovací hry a výtvarné etudy (volné čárání, koláže), cvičení skupinové dynamiky, asociativní kruhy, experimentální výtvarnou hru i alternativní výtvarné přístupy motivované hudbou, literárním textem (pohádkou), fotografií, slovem, zvukem, gestem – určené k sebepoznání a poznání mezilidských vztahů. Seznamuje s odbornou literaturou, fotodokumentací a počítačovými prezentacemi z artefiletických dílen s dětmi i pedagogy.
  • Asertivita v denní praxi
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 5 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s procesem komunikace a jeho nejčastějšími nedostatky v oblasti verbální i neverbální komunikace, agresivními, manipulativními, pasivními a asertivními způsoby chování. Představuje „asertivitu“ jako životní styl, který pomáhá překonávat agresi a manipulaci, seznamuje s asertivními technikami (Zpětná vazba, Asertivní ne, poškozená Gramofonová deska, technika Otevřených dveří, empatické naslouchání, Kompliment aj.)
  • Asertivita v prostředí MŠ
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Vzdělávací akce věnovaná pravidlům asertivní komunikace je určena všem učitelům mateřské školy, kterým není lhostejný způsob mezilidské komunikace a bezpečné pracovní prostředí. Je zejména vhodná pro ty, kteří se zamýšlejí nad efektivní komunikací s dětmi, rodiči, kolegy i vedením, a rádi by snížili pravděpodobnost vzniku konfliktů, nedorozumění a účinněji se bránili manipulaci. Obsahuje: úvod do problematiky, vymezení základních pojmů: asertivita, agresivní, manipulativní a pasivní chování, takt, empatie, zpětná vazba, efektivní komunikace aj.,asertivní chování jako obrana před manipulací a agresivitou, seznámení s asertivními technikami, které lze využít při práci v MŠ – gramofonová deska, kompliment, technika otevřených dveří, negativní dotazování aj. Praktická demonstrace a vytváření typických modelových situací ze školního prostředí s možnými a vhodnými asertivními způsoby řešení, diskuzní a simulační techniky, které umožňují nácvik komunikačních dovedností. Účastníci získají i základní informační materiál a odkazy na vybranou odbornou literaturu.
  • Dětská tvořivá hra
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Hra jako základní prostředek získávání poznatků, dovedností a návyků – výtvarná, hudební, literární, pohybová, dramatická. Ukázky cvičení a her, metodických řad a projektů, které rozvíjejí tvořivost a fantazii dětí předškolního i školního věku. Odborná literatura, fotodokumentace, prezentace.
  • Dětský výtvarný projev a jeho zvláštnosti
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s dětským výtvarným projevem, jeho vývojovými zvláštnostmi - bezobsažná čáranice, období náhodných zdarů, období dětského naivního realismu, výtvarná krize a metoda mostu. Porovnává výtvarný projev zdravých a handicapovaných dětí. Součástí semináře je výtvarná typologie dítěte a diagnostika přinesených výtvarných prací. Grafické typy - dům, strom, postava, zvíře, zvířecí rodina, test 3 stromů apod. Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou a dětskými pracemi. Upozorňujeme - seminář je právě v akreditačním řízení - je ale možné ho objednávat v termínech počínaje měsícem dubnem.
  • Divadlo pro děti
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář seznamuje přípravnými cvičeními a postupy, které vedou ke vzniku divadelního představení „produktu“ s dětmi (např.živé obrazy, jejich fázování, ozvučení, dabing, hromadná improvizace pohybová, verbální na dané téma, dechová, hlasová a artikulační cvičení, narativní a řetězová pantomima, hra v roli a v situaci aj.). Dramatizace literárního textu, tvorba jednoduchého scénáře, příklady vhodných textů k dramatizaci a práce s nimi, kritéria pro obsazení rolí dětmi, délka představení, zařazení improvizace a dramatizace do výchovně-vzdělávacího procesu. Využití hudebních a výtvarných prvků při tvorbě divadelního představení. Videoukázky z pohádek DS Rarášek, který se zaměřuje na divadlo pro děti. Seminář je určen pro učitele MŠ, 1.st.ZŠ, vychovatele, vedoucí kroužků a všem zájemcům o divadlo. Diskuze, reflexe.
  • Dítě se syndromem hyperaktivity
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje frekventanty se syndromem hyperaktivity a doporučuje postupy, které jsou pomáhajícími pro děti i jejich rodiče. Úvod do problematiky, reflexe účastníků, sdělení očekávání a konkrétních problémů při práci s dětmi se syndromem hyperaktivity, vymezení základních pojmů, doporučení odborné literatury. Hyperaktivita jako jeden ze symptomů poruchy ADHD (poruchy pozornosti provázené hyperaktivitou), popis příčin vzniku a charakteristických projevů v chování v jednotlivých vývojových fází, projevy hyperaktivity u chlapců a dívek a jejich specifické projevy v kresbě, písemném projevu, řeči, vnímání. Zásady komunikace, výchovná opatření a doporučení pro zvládnutí hyperaktivního dítěte (pevný řád, povinnosti a hru dělit na krátké úseky, posilovat sebevědomí, využívání výtvarných, hudebních, pohybových, dramatických aktivit, nácvik koncentrace aj.). Ukázky praktických cvičení, které pomáhají ke zmírnění a překonání hyperaktivity: artefiletické přístupy- muzikomalba, dripping-lití barev, dekoláž (strhávaná koláž), bičomalba, dramatická cvičení koncentrace a pozornosti aj.
  • Dramatická výchova jako metoda práce ve výchově a vzdělání
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s metodami dramatické výchovy, které staví na hře a zážitku a prostřednictvím her a cvičení ukazuje na rozvoj sebepoznání i poznání vztahů ve skupině, využívá výtvarné, hudební, pohybové i literární prvky. Součástí semináře jsou ukázky realizovaných dramatických projektů dětí a mládeže.
  • Dramatická výchova zážitkem
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář představuje dramatickou výchovu jako zážitkovou metodu práce s dětmi a mládeží, která pomáhá lépe uchovávat získané poznatky, rozvíjí tvořivý potenciál člověka, směřuje k sebepoznání a poznání druhých. Ukázky „miniprojektů“ a her: "Ostrov Dramaturos","Balon", "Stopy", "Portrét" aj. Součástí semináře jsou videozáznamy z práce s dětmi, ukázky metodických postupů -problémové vyučování, strukturované drama obsahující životní modelové situace a hledání jejich řešení (šikana, obrana proti agresi, manipulaci, cvičení empatie a týmové spolupráce aj.).
  • Drogová problematika v pedagogické praxi
  •     JUDr. Jana Mahdalíčková, Ph.D.
    Obsah: Seminář je zaměřen na drogovou problematiku v celé její šíři se zaměřením na situaci v České republice v souvislosti s aktuálními legislativními změnami. Obsah semináře je zaměřen na úpravu dané problematiky v novém trestním zákoníku a také ve vybraných souvisejících předpisech, zejména v přestupkovém zákoně, školském zákoně a zákoně o soudnictví ve věcech mládeže. Témata: Úvod do drogové problematiky; Jednotlivé druhy drog a jejich účinky; Právní úprava drogové problematiky, současná situace a trendy; Postup v případě podezření z trestné činnosti spojené se zneužíváním drog ve škole; Prevence drogové závislosti se zaměřením na pedagogickou praxi; Kazuistika a příklady. Součástí semináře je seznámení s doporučenou literaturou.
  • Environmentální výchova a lesní pedagogika v praxi
  •     Ing. Dagmar Kozlová, Ph.D.
    Obsah: Seminář je teoreticko-praktický. Shrnuje poznatky EVVO, vymezuje pojmy a metodologii EVVO. Prakticky ukazuje využívání metod, technik a nástrojů EVVO v praxi. Environmentální výchova a lesní pedagogika ve školách a její postavení v systému vzdělávání. Metody, prostředky a nástroje EVVO. Ukázky a nabídka pracovních listů a manuálů pro realizaci různých projektů s environmentálním zaměřením a jejich přesah do oblasti výtvarné, dramatické, hudební. Praktická realizace některých projektů pro děti předškolního, školního věku i mládež (motivace, vysvětlení úkolu, metody – brainstorming, diskuze, modelové situace a jejich řešení, projektová metoda, slovní, dramatické, pohybové a výtvarné hry se zaměřením na tvorbu a ochranu životního prostředí, ekologickou problematiku aj.). Autoevaluace a sebereflexe, diskuze. Shrnutí. Využití vlastních zkušeností pro zobecnění metodických postupů, rozšíření poznatků z oblasti EVVO. Seznámení s doporučenou literaturou.
  • Environmentální výchova v MŠ a ZŠ
  •     Ing. Dagmar Kozlová, Ph.D.
    Obsah: Seminář se stane průvodcem a pomocníkem na cestě sbližování mladé generace s naším přírodním bohatstvím. Seminář je zážitkový, využívá přírodního terénu pro realizaci her a cvičení, která jsou vhodná pro děti a mládež. Obsahuje:. Seznámení s přírodním terénem, vytváření slovních asociací. Zapojení všech smyslů do poznávání přírody (smyslové etudy a cvičení smyslové představivosti). Etika, estetika a příroda (cvičení empatie, vnímání pocitu krásna z přírodního prostředí, probouzení pocitu osobní zodpovědnosti za tvorbu a ochranu životního prostředí). Hra jako prostředek environmentální výchovy a její metodické vedení vzhledem k věkové skupině- výtvarné, pohybové, hudební, dramatické, pracovní aktivity (např. Pavoučí síť, Orlí hnízdo, Obraz z kůry, Kdo jsem aj.), motivační hry (Mapka zvuků, Stínová galerie, Kočka a myš v labyrintu aj.). Diskuze, reflexe, seznámení s doporučenou literaturou.
  • Environmentální výchova ve škole i za školou
  •    Ing. Dagmar Kozlová, Ph.D.
    Obsah: Seminář má prakticko-teoretické zaměření. Seznamuje s aktivitami školní i mimoškolní činnosti v oblasti EVVO.. Vymezení pojmů a metodologie a organizačních forem EVVO. Environmentální výchova a její uplatnění ve školách v závislosti na RVP a ŠVP. Ukázky pracovních listů a manuálů pro realizaci různých projektů s environmentálním zaměřením a jejich přesah do oblasti literární, výtvarné, dramatické, hudební. Praktická realizace některých projektů pro děti předškolního, školního věku i mládež motivované literárními příběhy (motivace, vysvětlení úkolu, metody – brainstorming, diskuze, modelové situace a jejich řešení, projektová metoda, slovní, dramatické, pohybové a výtvarné hry se zaměřením na tvorbu a ochranu životního prostředí, ekologickou problematiku aj.) –projekt je rámován pohádkou nebo autorskými příběhy o bylinkách, dramatickým zpracováním příběhu, jeho dotváření apod. (3hod). Příklady dobré praxe – seznámení s ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajícím ekologickém centru Český Krumlov. Seznámení s odbornou literaturou.
  • Etiketa ve škole i za školou I.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář je prakticko-teoretický, seznamuje frekventanty se: základy etiky a etikety, s proměnami pravidel etikety v závislosti na historickém kontextu. za pomoci praktických cvičení umožňuje vyzkoušet si různé způsoby verbálních i neverbálních pozdravů, představování, oslovování ve školním i mimoškolním prostředí. doporučuje učitelům netradiční metodické postupy směřované k sebepoznání i vzájemnému poznání dětí i seznamovací hry, které napomáhají k lepší komunikaci ve škole a k vytváření atmosféry vzájemné úcty a porozumění. Volba těchto metodických postupů je diferencována v závislosti na věku a individuálních zvláštnostech dětí mladšího nebo staršího školního věku a mládeže. Seminář je doplněn počítačovými prezentacemi s obrázky, krátkými videozáznamy modelových situací, seznámení s odbornou literaturou. Diskuze a reflexe.
  • Etiketa ve škole i za školou II.
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 8 hod
    Obsah: Seminář je koncipovaný jako praktický, sebezkušenostní. Seznámení s proměnami image a pravidel oblékání, módy, pravidel stolování, prostírání a chování v závislosti na historickém kontextu a zeměpisné části světa. Interakční a dramatické hry (např. "Setkání kultur a subkultur", "Když se potkají cizinci", "Galavečer multikulturní etikety" aj.), které vedou účastníky k prezentaci získaných poznatků o rituálech, zvycích a etiketě různých národů v odlišné době. Napomáhají osobnostnímu rozvoji a tvořivosti frekventantů. Seminář představuje jednoduchý projekt, který lze realizovat s dětmi školního věku i s mládeží při respektování věku, jejich odlišných sociálních zkušeností a potřeb. Součástí semináře jsou písemné metodické manuály realizovaného projektu, počítačové fotodokumentace a prezentace, které mapují realizované projekty o etiketě s dětmi i mládeží a metodicky inspirují pedagogy k práci. Diskuze, reflexe.
  • Etiketa ve škole i za školou III.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář je prakticko-teoretický, je volným pokračováním seminářů "Etiketa ve škole i za školou I. a II.", prohlubuje poznatky a dovednosti v oblasti znalosti pravidel společenského chování ve škole i mimo ni. Náplní semináře je: poučení o nejčastějších chybách a porušování pravidel etikety a komunikace mezi lidmi v závislosti na prostředí, dané společenské situaci, časovém úseku dne, věku lidí apod. (porušování proxemických zón, používání agresivních či netaktních projevů, negativních obranných gest a postojů v situacích vyžadujících otevřenost, podceňování prvního dojmu aj.). Seminář připomíná pravidla školního prostředí, seznamuje s různými typy školních řádů a jeho proměnami v závislosti na specifice školy a charakteru doby, ve které žijeme. Seminář pomáhá v modelových situacích řešit pracovní problémy při komunikaci s nadřízeným, kolegou, rodičem, žákem, studentem. Poukazuje na témata související s etikou a etiketou: tykání/vykání na pracovišti, ohleduplnost/diskriminace na pracovišti, agresivita, šikana. Součástí semináře je ukázka fotodokumentace a počítačových prezentací, které mapují realizované projekty o etiketě s dětmi školního věku i s mládeží a metodicky inspirují pedagogy k práci.
  • Hodnotící dovednosti pedagogů MŠ
  •    PhDr. Vladislava Šídlová, 10 hod
    Obsah: Seminář posiluje hodnotící kompetence pedagogických pracovníků mateřských škol, rozšiřuje poznatky v oblastech tvorby plánu hodnocení vlastní práce, pedagogického hodnocení a vlastního hodnocení školy. Seminář celkově přispěje k rozvoji klíčových kompetencí pedagogů..Tvorba plánu hodnocení vlastní práce v MŠ – základní terminologie a jejich vysvětlení (pojmy "hodnocení", "evaluace", "autoevaluace"), seznámení se základními evaluačními technikami a jejich praktickým užíváním v každodenní práci mateřské školy. Kritéria vyhodnocování práce v MŠ (kritéria pro hodnocení a sebehodnocení práce předškolních pedagogů, kolegiální hospitace v MŠ), tvorba systému evaluace s akceptováním konkrétních reálných podmínek mateřské školy. Pedagogické hodnocení jako metoda práce v podmínkách MŠ – pochvala jako stimul k práci, využívání stupnice pozitivního hodnocení dítěte, hodnocení ve vztahu k rozvíjení individuálního potenciálu dítěte v souladu s věkovými zvláštnostmi, zvláštnosti hodnocení dětí se specifickými potřebami. Hodnocení MŠ jako záležitost všech pracovníků – rozvoj kompetencí učitelek MŠ potřebných k vnitřní evaluaci MŠ, teoretická východiska autoevaluace a právní úpravy vlastního hodnocení školy, nástroje autoevaluace, hodnocení plnění časového harmonogramu, zpráva vlastního hodnocení a její zpracování.
  • Hrou za poznáním I.
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář zdůrazňuje význam hry jako prostředku výchovně-vzdělávacího procesu pro rozvoj osobnosti dítěte. Doporučuje některé výtvarné, hudební, pohybové, literární, dramatické hry, jejichž prostřednictvím získává dítě poznatky o životě, směřuje k sebepoznání i poznání druhých. Praktická realizace některých herních bloků – hra dramatická, hra v roli a v situaci (inspirované školními situacemi-šikana, agrese a úzkost, školní neúspěšnost), hra modelová simulační (Dikobraz a veverka), hry pro rozvoj sebepoznání a poznání druhých, cvičení partnerské citlivosti, hry s předměty (práce s rekvizitou), hry smyslové, relaxační (Let ptáka)aj. Seminář je určen především učitelům MŠ a 1.st. ZŠ, vychovatelům. Součástí semináře je diskuze a reflexe o použitých metodických postupech, videoukázky z práce dětí a fotodokumentace.
  • Hrou za poznáním II.
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, 4 hod
    Obsah: Vzdělávací akce je volným pokračováním semináře "Hrou za poznáním I.". Úvod do tématu, sdělení očekávání, seznámení s odbornou literaturou, zásobníky her a cvičení pro děti různých věkových kategorií. Seznámení se základním rozdělením her, významem, podmínkami pro hry, kritéria výběru hry. Praktické ukázky námětových, didaktických, konstruktivních her jako motivační stimul a práce dětí, jako prostředek poznání, metodické vedení her a jejich zvláštnosti. Součástí vzdělávací akce je diskuze, reflexe, seznámení se zásobníky her a cvičení.
  • Hudbou za poznáním I.
  •    lektora doplníme
    Obsah: Seminář je praktického charakteru a představuje hudbu jako prostředek pro rozvoj smyslového vnímání.. Hudební seznamovací cvičení. Tvorba jednoduchých improvizovaných hudebních nástrojů a improvizovaných zvukových skladeb, které pomáhají vnitřně harmonizovat člověka. Využívání věcí denní potřeby pro rytmická cvičení, metodické poučení. Instrumentální činnosti ve spojitosti s pohybem, zvukové etudy. Sebezkušenostní a sebepoznávací blok na sebe navazujících hudebních cvičení a her. Zásady metodického vedení rytmických cvičení a jejich význam pro život dítěte s odstupňováním věkových zvláštností dětí předškolního a školního věku. Hudebně-pohybová výchova v systému vzdělávání a její význam v RVP a ŠVP. Praktické využívání hudebně-pohybových cvičení a her pro děti předškolního a mladšího školního věku s odlišením jejich vývojových zvláštností. Sebereflexe a její význam pro sebepoznání. Relaxační techniky s využitím hudby a za pomoci improvizovaných hudebních nástrojů vzhledem k typu osobnosti. Doporučení hudebních ukázek pro práci s dětmi předškolního i mladšího školního věku. Reflexe, diskuze, doporučená literatura.
  • Hudbou za poznáním II.
  •    lektora doplníme
    Obsah: Seminář je sebezkušenostní, praktický. Představuje hudbu jako prostředek rozvoje smyslového vnímání, uvolnění. Je volným pokračováním semináře "Hudbou za poznáním II.". Staví na hře a zážitku. Hudba v praxi různých oborů, využití hudby pro rozmanité účely – teambuilding, harmonizace osobnosti. Rytmy života a rytmy v životě – duševní rovnováha, stabilizace, úloha rituálů. Rituály ve školní praxi a jejich význam pro děti různých věkových skupin. Tvorba jednoduchých improvizovaných hudebních nástrojů a vytváření improvizovaných zvukových skladeb – zvukové orchestry, hra na tělo, hudebně-pohybové zpracování svých pocitů, reflexe. Hudebně-pohybové hry jako prostředek získávání informací o světě, uvolnění a harmonizace, jejich zařazení do denního režimu MŠ, ZŠ v závislosti na ŠVP. Ukázky hudebních metodických řad cvičení pro děti i mládež při respektování věkových zvláštností. Spojení pohybu, dechu a rytmu pro harmonizaci člověka. Využívání uvolňovacích technik (rytmická, dechová, hudebně-pohybová, zvuková, instrumentální cvičení aj.), která rozvíjejí hudební představivost a fantazii a pomáhají frekventantům k sebepoznání. Součástí dílny jsou zvukové ukázky- zvukové nahrávky z práce jiných pracovních skupin dětí i dospělých, seznámení s doporučenou literaturou.
  • Hudební dílna
  •    Mgr. Blanka Souchová / Mgr. Klaudia Pospíšilová, 6 hod
    Obsah: Hudební dílna staví na zážitku a využívání uvolňovacích technik (rytmická, dechová, hudebně-pohybová, zvuková, instrumentální cvičení aj.), rozvíjí hudební představivost a fantazii, pomáhá frekventantům k sebepoznání. Hudební seznamovací cvičení. Tvorba jednoduchých improvizovaných hudebních nástrojů a improvizovaných zvukových skladeb, které pomáhají vnitřně harmonizovat člověka. Skupinová instrumentální hra a reflexe. Součástí dílny jsou zvukové ukázky- zvukové nahrávky z práce jiných pracovních skupin dětí i dospělých. Lektor provede účastníky semináře stavbou hudebního nástroje (např. klavír, akordeon), seznámí je s možnostmi využití nástrojů pro různé hudební příležitosti, s různými žánry a specifiky s tím souvisejícími). Nabídne vlastní interpretaci i využití poslechu reprodukované hudby při výuce hudební výchovy.
  • Hudební nástroje
  •     Mgr. Blanka Souchová, 6 hod
    Obsah: Hudební dílna seznamuje frekventanty s klasickými hudebními nástroji, jejich rozdělením, významem, popisem vybraných hudebních nástrojů. Informuje frekventanty o jejich možném poškození a opravách hudebních nástrojů. Vyzdvihuje význam hudebního experimentu při vytváření a praktickém využití hudebních improvizovaných hudebních nástrojů. Respektuje věkové zvláštností dětí s odstupňováním náročnosti předaných poznatků o hudebních nástrojích. Hudební seznamovací cvičení na základě využití hudební improvizace. Seznámení s rozdělením a popisem vybraných hudebních i netradičních improvizovaných hudebních nástrojů. Samostatná tvorba jednoduchých improvizovaných hudebních nástrojů, jejich využití při tvořivé hře a kompozice jednoduchých improvizovaných zvukových skladeb, které pomáhají vnitřně harmonizovat člověka, metodické poučení. Skupinová instrumentální cvičení s Orfovými nástroji, improvizačními hudebními nástroji, hra na tělo-cvičení hudební představivosti a fantazie, hudebně-pohybové kreace. Ukázky zvukových nahrávek z vlastní autorské tvorby, které jsou metodicky využitelné.
  • Hudební prvky v dramatické výchově
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář je zážitkový, využívá hudební prvky v dramatické výchově k rozvoji sebepoznání a prosociálních vazeb, rozvíjí rytmické cítění a tvořivost frekventantů. Obsahuje: Poslechové, instrumentální, hudebně-pohybové i pěvecké činnosti, které lze metodicky využívat při improvizaci, interpretaci literárního textu, dramatizaci. Postupy, které využívají hudební prvky při rozehřívacích a relaxačních hrách, seznamovacích cvičeních, při verbální i neverbální komunikaci. Seminář odstupňuje náročnost jednotlivých metodických postupů pro děti předškolního i školního věku. Seminář je doplněn o počítačové prezentace a zvukové nahrávky, které byly využity při práci s dětmi. Diskuze, reflexe, seznámení s odbornou literaturou.
  • ICT v humanitních předmětech
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 10 hod
    Obsah: Přednáška seznamuje s možnostmi využití informačních technologií ve výuce humanitních předmětů (s akcentem na výtvarnou kulturu, literární, dramatickou výchovu a divadlo). Obsahem kurzu jsou prezentace, filmy, které byly využity při práci s dětmi a mládeží nebo jde o materiály, které mapují realizované projekty s dětmi a mládeží. Seznámení s metodami použitelnými při výuce informační technologie a umění; informační technologie a výtvarná kultura -vybrané kapitoly z teorie výtvarného umění a metodiky, význam výtvarného experimentu a hry pro rozvoj estetického cítění dětí a mládeže, ukázky výtvarných metodických řad a projektů. Literární a dramatická výchova, ukázky textů pro práci s dětmi různých věkových kategorií, jejich rozkrývání a interpretace, dramatizace a divadlo, text jako inspirace pro tvořivou práci, spisovatelé pro děti a mládež aj.
  • Improvizace jako metoda tvořivé práce
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář seznamuje se základní metodou dramatické výchovy, její podstatou a významem pro práci pedagoga. Seminář obsahuje: Druhy improvizace (hromadné simultánní, skupinové, párové, sólové) a jejich využívání a odstupňování náročnosti v souladu s věkem. Vytváření modelových situací s využitím improvizace na dané téma. Dějové a bezdějové improvizace. Pohybové a slovní improvizace. Praktická demonstrace improvizačních her – jednoduché improvizační etudy, řetězové slovní i pohybové improvizace, hudebně-pohybové improvizace, tvorba a stavba příběhu. Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou. Diskuze a reflexe.
  • Inovativní psychologické postupy při pedagogické práci
  •   PhDr. Vladislava Šídlová, 6 hod
    Obsah: Seminář nabídne tato témata - využití psychologických poznatků v pedagogické práci; osobnostní proměnné pedagoga a dítěte; práce pedagoga s vlastními předpoklady, schopnost sebereflexe, budování neformální autority; etiologie nestandardních projevů dětí, sociální konformita a její projevy; podnětnost školního prostředí, příznivé školní klima a jeho znaky. Diskuze podle zájmu účastníků.
  • Jak kreslit?
  •   Mgr. Jiří Stejskal 4 hod
    Obsah: Získání základních poznatků a kresebných dovedností. Charakter linie a její proměny. Obrysová kresba. Stínování. Základy perspektivního zobrazení. Tématická kresba a kresebný experiment. Metodické poučení. Součástí semináře budou praktické metodické ukázky a kresebné počítačové animace a literatura. Seminář je určen učitelům MŠ a 1.st.ZŠ, vychovatelům, asistentům.
  • Jak malovat?
  •   Mgr. Jiří Stejskal, 4 hod
    Obsah: Základy malby. Barevná skvrna a její hodnota. Základní dělení barev, kontrast. Malířský materiál, podklady, malířské techniky. Experiment s barvou. Praktické ukázky z tvorby dětí, studentů a dospělých. Počítačové prezentace.
  • Jak pomáhá dramatická výchova při zvládání problémových situací ve škole
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář je stavěn projektově a preventivně. Ukázky strukturovaného dramatu – vytváření modelových situací pro řešení negativních výchovných vlivů pomocí zážitkové hry a metod dramatické výchovy, ukázky projektů s dětmi a mládeží.
  • Jak připravit adaptační kurz
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 8 hod
    Obsah: Seminář je zážitkový a metodicky zaměřený. Pomáhá pedagogům metodicky připravit adaptační kurz pro děti školního věku i pro mládež v souladu s respektováním jejich věkových i individuálních zvláštností. Definuje cíl, úkoly adaptačního kurzu a jeho význam pro sociální vazby, seznamuje s využíváním metod práce a systémem hodnocení. Frekventanti si prakticky zažijí některá cvičení a hry, která pomáhají sblížení a vazbám ve skupině: Seznamovací hry (podání ruky, představení svého kamaráda aj.). Sebepoznávací hry (Můj svět, Já a škola aj.). Kontaktová cvičení a hry posilující důvěru a skupinovou citlivost, sociogramy.Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou a diskuze.
  • Jak připravit ekologický výukový program I.
  •    Simona Tancerová
    Obsah: Seminář seznamuje pedagogy s hrovými výukovými programy pro děti s odstupňováním jejich náročnosti podle věku a s možnostmi jejich plánování, stavby a realizace ve výuce v souladu s RVP a ŠVP. Rozšiřuje poznatky z oblasti ekologie, environmentalistiky, botaniky a staví na praktické demonstraci a zážitkové metodě. Obsahuje: Úvod do problematiky – terminologie, botanika, ekologická výchova a environmentální výchova. Ekologický výukový program jeho plánování, stavba (cíl, úkol, metody, hl. část - využití metod EVVO – projektová výuka, praktická demonstrace a pěstitelské práce, experiment. Seznámení s organizačními formami výuky – exkurze a jejich plánování a organizování, praktická a terénní cvičení, školní konference, didaktická hra. Ukázky inspirativních ekologických programů školských zařízení pro environmentální vzdělávání (např. Lipka Brno) – "Hospodářství u Šnofouse", " Strom", "Jarní probouzení", "Jak roste chléb", "Návštěva u babky kořenářky" aj. Příklady dobré praxe – seznámení s ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajícím ekologickém centru Český Krumlov.
  • Jak připravit ekologický výukový program II.
  •    Simona Tancerová
    Obsah: Seminář seznamuje účastníky s projektovou výukou na 2. st. ZŠ a SŠ a jejím využitím pro stavbu a realizaci ekologických výukových programů. Doporučuje vhodné organizační formy a metody pro práci s žáky 2. st. a studenty SŠ. Obsahuje: Úvod do problematiky – terminologie EVVO, metody a prostředky EVVO, ekologická výchova v ČR a její postavení ve srovnání se světem (brainstorming). Cíle a úkoly EVVO a jejich význam pro stavbu ekologického programu. Inspirativní ukázky ekologických programů pro mládež s poznávacím účinkem "Strom", "Exkurze do zahrady", "Jedy a léčiva přírody", "Zahrado, prostři se" apod. Programy budou doprovázeny videozáznamy a prezentacemi i praktickými ukázkami v přírodním prostředí. Stavba výukového programu s ekologickou tématikou, využití experimentálních a badatelských metod, práce s pracovními listy – týmová a individuální práce, demonstrace a využití praktických ukázek na témata: "Byliny a jejich účinek" - význam pro farmacii, zdraví člověka apod. Příklady dobré praxe – seznámení s ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajícím ekologickém centru Český Krumlov. Metodické poučení a seznámení s odbornou literaturou.
  • Jak udělat loutku
  •   Mgr. Vladimíra Kunešová, 4 hod
    Obsah: Seminář představuje loutku jako estetický artefakt a na základě výtvarné experimentální hry seznamuje s tvorbou improvizovaných loutek, doporučuje dostupný vhodný materiál pro jejich tvorbu (papír, textil, přírodní i umělý materiál aj.). Upozorňuje na nejčastější chyby při vytváření spodové loutky - maňáska, závěsné loutky – marionety, na nevhodnost kombinace různorodého materiálu, na vhodné barevné ladění apod. Součástí semináře je ukázka vlastní autorské tvorby loutky lektorky, fotodokumentace i počítačové prezentace z práce s dětmi předškolního a školního věku, seznámení s odbornou literaturou
  • Jóga a pohádka
  •   Mgr. Dana Koubová, 4 hod
    Obsah: Seminář obsahuje ukázky a praktická cvičení jógy, která jsou určená pro děti předškolního a mladšího školního věku s odstupňováním náročnosti podle věku a individuálních možností. Seminář obsahuje: Ukázky motivace k jednotlivým cvikům s využitím pohádek. Metodickou řadu cviků (protahovacích, soustřeďovacích, uvolňovacích) inspirovanou pohádkovým příběhem. Ukázky lekcí, které byly realizovány s dětmi, metodická doporučení a upozornění na nejčastější chyby při provádění cviků jógy pro děti.
  • Jóga ke zdravotnímu životnímu stylu
  •    Mgr. Dana Koubová
    Obsah: Seminář je volným pokračováním semináře "Jóga v přírodě", využívá přírodního prostoru k uvolnění a sebereflexi. Seminář má pro frekventanty sebepoznávací charakter. Jóga a životní styl člověka – seznámení s jógou jako životním principem, stylem, který pomáhá harmonizovat člověka a pomáhá překonávat strach, přináší pozitivní naladění. Dechová cvičení a jejich vliv na harmonizaci a vytváření stability člověka, dechová opora, brániční a hrudní a podklíčkové dýchání – systém jednotlivých cviků, které jsou odstupňované podle věku a motivovány podle věku dětí. Ukázka protahovacích a uvolňovacích cvičení, rituálů, význam rytmických cvičení a jejich opakování vzhledem k věku a individuálním zvláštnostem. Jednoduchá skladba cvičení motivovaná příběhem s vazbou na přírodu a přesahem k environmentální tématice. Seznámení s odbornou literaturou.
  • Jóga pro malé i velké
  •   Mgr. Dana Koubová, 6 hod
    Obsah: Seminář nabízí seznámení s uceleným systémem fyzických, dechových a relaxačních technik, který je vhodný pro člověka každého věku a úrovně fyzických možností. Frekventanti si prakticky zažijí cvičení, která zlepšují fyzickou kondici, správné držení těla, rovnováhu, stabilitu; cvičení odbourávající fyzickou i emocionální zátěž a stres; uvolňující cvičení, která harmonizují tělesnou i psychickou stránku osobnosti. Seminář pečlivě diferencuje náročnost cvičení pro předškolní a školní věk dětí podle jejich věku, možností a vývojových potřeb, volí přiměřenou motivaci jednotlivých cvičebních celků. Součástí semináře jsou ukázky z práce s dětmi i dospělými a seznámení s odbornou literaturou.
  • Jóga pro malé I.
  •    Mgr. Dana Koubová, 6 hod
    Obsah: Seminář je volným pokračováním semináře "Jóga pro malé i velké", seznamuje s významem a pozitivními účinky jógy pro děti (podpora zdravého tělesného vývoje, rozvoj tvořivosti, představivosti, sebepoznání, harmonizace osobnosti aj.)a nabízí metodický postup jednotlivých cviků. Frekventanti si cviky mohou prakticky vyzkoušet. Praktická demonstrace systému jógových cvičení směřující k upevňování duševní rovnováhy dětí, rozvoji koncentrace. Nácvik rituálních cviků a stabilizujících poloh při respektování věkových a individuálních možností dětí. Ukázka systému relaxačních jógových cvičení pro snižování úzkostných stavů, pramenících ze školního či rodinného prostředí.
  • Jóga pro malé II.
  •    Mgr. Dana Koubová, 6 hod
    Obsah: Seminář je volným pokračováním semináře "Jóga pro malé I.". Úvod do problematiky jógy, sdělení očekávání frekventantů. Pozitivními účinky a doporučené formy jógy pro děti v souladu s věkovými i individuálními zvláštnosti, odstupňování náročnosti cviků s důrazem na přesnost pohybu a získání maximálního účinku, využívání dechových cvičení a zvukových vibrací, které harmonizují a uklidňují – praktická demonstrace. Seznámení s motivačními prvky (hudba, slovní přirovnání aj.), které jsou využívány při cvičení s dětmi, praktické sestavení jednoduchého systému cvičení (2hod). Diskuze, reflexe.
  • Jóga pro malé III.
  •    Mgr. Dana Koubová, 6 hod
    Obsah: Seminář je volným pokračováním seminářů "Jóga pro malé I." a "Jóga pro malé II.", rozšiřuje metodické poznatky v oblasti sestavování přiměřených jógových cvičení pro děti. Úvod do tématu, sdělení očekávání. Praktická tematická ukázka lekce pro děti předškolního a mladšího školního věku, zvyklosti při sestavování pořadí jógových cviků a metodická doporučení při jejich řazení. Seznámení s uceleným systémem "Jóga v denním životě" a postupy od nejjednodušších přípravných cvičení k pokročilejším jógovým pozicím, obsahuje klasická jógová tělesná a dechová cvičení, relaxaci, koncentraci, která jsou vhodná pro začátečníky i pokročilé. Diskuze, reflexe.
  • Jóga v přírodě
  •    Mgr. Dana Koubová
    Obsah: Seminář je sebezkušenostní, praktický. Staví na sebepoznání a zážitku při pomoci hudby a přírodním prostoru (zahrady). Jóga jako životní styl směřující k sebepoznání a pomáhající odbourávat stres a strach u dospělých i dětí. Jednoduchá skladba cvičení, která pomáhá k harmonizaci tělesné a psychické, stabilizaci - praktická demonstrace cviků a jejich zaměření na cílovou skupinu, metodické poučení. Jednoduchá skladba cvičení s doprovodem hudby a v prostoru přírody (zahrady), vnímání přírodního prostoru jako součástí přirozeného života člověka, úloha rituálů a dechových cvičení. Součástí semináře jsou ukázky z práce z jiných pracovních skupin dětí i dospělých, seznámení s doporučenou literaturou. 
  • Kdo si hraje, nezlobí
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 4 hod
    Obsah: Seminář je určen pedagogům, kteří pracují s problémovými dětmi. Zaměřuje se na zážitkové hry a techniky, kterými lze mírnit či zvládnout problémové chování dítěte v různém prostředí – hry na zvládání agresivity a hyperaktivity, hry podporující učení, soustředění pozornosti, hry na uvolnění, hry rozvíjející sebepoznání a schopnost spolupráce. Diskuze a reflexe, metodická východiska problémových a herních situací. Seminář je určen učitelům MŠ a 1.st. ZŠ, vychovatelům, pedagogickým asistentům a všem zájemcům o sebepoznání. Upozorňujeme - seminář je nyní v akreditačním řízení, je ale možné ho obejdnat v termínech od měsíce dubna.
  • Komunikace v prostředí školských institucí
  •    PhDr. Vladislava Šídlová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s komunikací a specifickými zvláštnostmi ve školním prostředí. Doporučuje postupy pro úspěšnou komunikaci s dětmi a mládeží, vysvětluje pedagogické styly i přednosti komunikace podporující dobré školní klima. Upozorňuje na nejčastější komunikační chyby verbální i neverbální komunikace v závislosti na věku a individualitě dítěte. Reflexe a diskuze o konkrétních problémech frekventantů.
  • Komunikace ve škole
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje se zákonitostmi komunikace ve škole (verbální i neverbální způsoby a nejčastější chyby - porušování proxemických zón, obranné a agresivní postoje, způsoby pozdravů a oslovování dětí různého věku a v závislosti na pedagogické pozici), naslouchání, řešení modelových situací, umění diskuze, asertivní způsoby jako obrana před manipulací. Hry a cvičení pro rozvoj komunikativních dovedností.
  • Komunikační dovednosti jako jedna z klíčových kompetencí pedagoga MŠ
  •    PhDr. Vladislava Šídlová, PaedDr. Ivana Bečvářová, 16 hod
    Obsah: Seminář rozšiřuje a zkvalitňuje znalosti a dovednosti v oblasti komunikace jako klíčové kompetence pedagogů MŠ, na základě praktických cvičení a modelových situací řeší nejčastější nedostatky neverbální i verbální komunikace v praxi. Seminář bude rozdělen do dvou bloků. První bude zaměřen k teoretickému poučení o komunikaci a komunikačních dovednostech učitele mateřské školy a psychologickému rozboru komunikačního procesu. Druhý blok na něj navazující bude mít charakter prakticko-metodický, jeho náplní budou praktická cvičení se zaměřením na rozvoj komunikačních dovedností a zvládnutí základních metodických postupů při úspěšné komunikaci s dětmi, rodiči i spolupracovníky. Úvod do tematiky, reflexe tématu a sdělení očekávání účastníků vzdělávací akce, seznámení s odbornou literaturou. Vybrané kapitoly psychologie komunikace – probrány budou jednotlivé složky komunikace, prostředky verbální komunikace, významová struktura sdělení, metodika vedení rozhovoru, prostředky neverbální komunikace, zejména mimika, haptika, proxemika. Reflexe komunikačního prostředí mateřské školy – analýza 3základních rovin komunikace v mateřské škole: Komunikace mezi pedagogickými pracovníky, komunikace mezi pedagogem a dítětem, komunikace mezi pedagogickými pracovníky MŠ a rodiči dětí navštěvujících MŠ. Praktická cvičení rozvoje neverbálních komunikačních dovedností učitelů mateřských škol – význam sebepoznání pro rozvoj komunikačních dovedností, nejčastější nedostatky při neverbální komunikaci v oblasti narušování toxemických zón, nevhodné využívání obranných či útočných postojů, haptický i oční kontakt v komunikaci. Praktická cvičení rozvoje verbálních komunikačních dovedností učitelů mateřských škol – řeč a její význam v komunikaci, souhra neverbální a verbální komunikace při sdělení, dechová, hlasová, artikulační cvičení jako přípravná fáze řečového projevu, nejčastější nedostatky verbální komunikace. Závěrečné shrnutí – shrnutí přednášené problematiky, řízená diskuse účastníků vzdělávací akce.
  • Kouzelná zahrádka I.
  •    Simona Tancerová
    Obsah: Seminář seznamuje se zahradou a jejím významem pro utváření vztahu k přírodě a životnímu prostředí. Staví na hře a zážitku při poznávání přírodních komponentů. Metody EVVO využitelné pro práci s dětmi předškolního a mladšího školního věku ve vazbě na botaniku a získávání informací o bylinkách a jejich významu pro člověka. Seznámení s poznatky o tvorbě a významu zahrady a jejích proměnách v průběhu ročních obdobích při využití videozáznamů a PC prezentací. Příklady dobré praxe – seznámení s realizovanými ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajícím ekologickém centru Český Krumlov. Metodické poučení a seznámení s odbornou literaturou.
  • Kouzelná zahrádka II.
  •    Simona Tancerová
    Obsah: Seminář je volným pokračováním semináře "Kouzelná zahrádka I.", je zážitkově a metodicky zaměřen. Obsahuje: Úvod do problematiky, vysvětlení základních pojmů vztahující se k environmentální výchově a ekologii ve vazbě na prostory zahrady. Základy pěstování a jeho demonstrace na ukázce pěstování bylin, součástí pěstitelských prací bude metodické poučení (pozorování zeminy, semínka, praktická demonstrace - sázení, setí), doprovodný tiskový materiál a diskuze o podmínkách života rostlin aj. Bylinky a jejich význam pro společnost, farmacii, jejich využití pro zdraví člověka, estetická hodnota aj. Systém metodických postupů a prostředků, které je možné využít pro edukativní činnost (kvízy, hádanky, výtvarné a pracovní činnosti, diskuze, práce s pracovními listy apod.). Ukázky zpracovaných ekologických vzdělávacích materiálů pro děti se zaměřením na poznávání bylin, stromů, ukázky ekologických aktivit a jejich výstupů. Příklady dobré praxe – seznámení s ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajícím ekologickém centru Český Krumlov. Seznámení s odbornou literaturou.
  • Kouzelná zahrádka III.
  •    Simona Tancerová
    Obsah: Seminář je volným pokračováním semináře "Kouzelná zahrádka I.", "Kouzelná zahrádka II.", rozšiřuje poznatky z oblasti ekologie, environmentalistiky, botaniky a metodologie EVVO. Má silně eduktivní charakter a je zaměřen zážitkově. Obsahuje: Úvod do problematiky – terminologie, historické kořeny ekologické výchovy, ekologie a její využívání ve škol. zařízeních u nás i ve světě. Rostliny, jejich dělení. Vztah člověka k rostlinám. Bylinky a jejich význam pro společnost, farmacii, jejich využití pro zdraví člověka. Vnímání zahrady všemi smysly – systém cvičení a her, zaměřený na edukativní činnost a vztah k přírodě. Základy pěstování a jeho demonstrace na ukázce pěstování bylin s využitím metodiky EVVO (pozorování, praktická demonstrace, diskuze, experiment, konference, brainstorming). Práce s třemi typy pracovních listů, které lze metodicky využít pro práci s dětmi předškolního a školního věku s odstupňováním náročnosti podle věkových zvláštností. Využití uceleného a provázaného systému metodických postupů a prostředků s ohledem na věk (kvízy, hádanky, výtvarné a pracovní činnosti, diskuze, tvorba herbáře apod.). Ukázky zpracovaných ekologických vzdělávacích materiálů pro děti se zaměřením na poznávání bylin, stromů, ukázky ekologických aktivit a jejich výstupů. Příklady dobré praxe – seznámení s ekologickými workshopy pro děti, které byly realizovány ve vznikajících ekologickém centru Český Krumlov.
  • Krajina v nás
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 4 hod
    Obsah: Seminář je zaměřen nejen na sebepoznávání, ale též na podporu vlastního potenciálu prostřednictvím nácviku aktivního odpočinku. Seminář nabízí řadu praktických ukázek relaxace dynamické i klidné, techniky aktivního odpočinku. Staví na zážitku a hře. Seminář je doplněn odbornou literaturou a prezentacemi. Upozorňujeme - seminář je nyní v akreditačním řízení, ale je možné ho objednat v termínech počínaje měsícem dubnem.
  • Literatura jako inspirace v dramatické výchově
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Umělecká próza a poezie inspiruje k pohybu, výtvarné, hudební i dramatické činnosti, ukázky monotematických lekcí a projektů při práci s dětmi. Využití tvorby D.Mrázkové (Pufodédr, Neposlušná Barborka aj.) J.Žáčka (Aprílová škola, Drak apod.), poezie L.Štíplové a dalších. Dramatizace, ukázka tvorby scénářů i „produktu“, dětské a studentské divadlo, praktické ukázky a videonahrávky. Diskuze. Seminář je určen učitelům MŠ a 1. st. ZŠ, vychovatelům, asistentům.
  • Malování na hedvábí
  •    Mgr. Monika Alberts Šídlová, 6 hod
    Obsah: Úvod do tematiky, sdělení očekávání účastníků vzdělávacího programu. Teoretická příprava - informace o materiálu - hedvábí, o pomůckách k malbě, obecné informace k postupu práce (od vypínání do rámu až po fixaci).Seznámení s technikami: technika kontur pomocí gutty, akvarelové techniky, barvení podobné batikování, efekty se solí aj. Hedvábné mandaly. Praktická část (umožnění vlastního experimentování, vyzkoušení některých technik malby na hedvábí). Využití v pedagogické praxi (projekty, mezipředmětové vztahy, načerpání inspirace spojením návrhů lektora se zkušenostmi a nápady účastníků vzdělávacího programu). Závěrečné shrnutí, odkazy na prodej materiálu, reflexe.
  • Mediální výchova ve školní praxi
  •    prof. Gabriel Švejda
    Obsah: Přednáška seznamuje frekventanty s aktuálními problémy ve výchově a vzdělání spjaté s problematikou médií. Geneze mediální výchovy v odrazu historie, vysvětlení základních pojmů ve spojitosti s "médii". Negativní vliv mediálních komunikací na děti předškolního a školního věku (z hlediska rodinné a institucionální výchovy). Sociální sítě a jejich negativní (patologický) vliv na děti a mládež. Šikana jako důsledek negativních vlivů mediálních komunikací informačních technologií. Praktikum zdravého soužití dítěte s médii, diskuze, reflexe.
  • Metoda dobrého startu
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, PaedDr. Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Metoda dobrého startu (MDS) sleduje rozvoj psychomotoriky ve všech aspektech v součinnosti se sférou emocionálně motivační a sociální, přispívá k rozvoji řeči a aktivizaci dítěte. Úvod do problematiky, vysvětlení základních pojmů vztahující se k "metodě dobrého startu", informace o jejím vzniku a využití, seznámení s odbornou literaturou a ohlasy z pedagogické veřejnosti. "Metoda dobrého startu" jako systematicky propracovaná a prověřená metodika, zahrnující odborné metodické texty, pracovní listy, hudební nahrávky a uvolňující cvičení – seznámení s dostupným výukovým materiálem. Metodické poučení o využívání „metody dobrého startu“ pro rozvoj psychomotoriky, řeči, vstupní etapy výuky čtení a psaní, aplikace metody jako pro děti se specifickými poruchami učení, jako prevence poruch učení v MŠ i v 1. třídě ZŠ, reedukační metoda. Ukázky modelových situací, které harmonizují spojení psychiky s motorikou a příklady struktury lekce, její členění (zahájení - vytvoření přátelské atmosféry, posílení jazykových verbálních i neverbálních dovedností, specifická cvičení zaměřená na stimulaci zrakové, sluchové, prostorové a pravolevé orientace, pohybová cvičení a nácvik soustředění, píseň spojená s pohybem, reprodukce grafického vzoru s hudebním doprovodem a zpěvem, podpora rozvoje sebehodnocení). Součástí semináře je diskuze a reflexe.
  • Metoda dobrého startu v MŠ a ZŠ
  •    Mgr. Blanka Souchová, 4 hod
    Obsah: Metoda dobrého startu (MDS) sleduje rozvoj psychomotoriky ve všech aspektech v součinnosti se sférou emocionálně motivační a sociální, přispívá k rozvoji řeči a aktivizaci dítěte předškolního a mladšího školního věku.. Úvod do problematiky, vysvětlení základních pojmů vztahující se k "metodě dobrého startu", informace o jejím vzniku a využití, seznámení s odbornou literaturou a ohlasy z pedagogické veřejnosti. "Metoda dobrého startu" jako systematicky propracovaná a prověřená metodika, zahrnující odborné metodické texty, pracovní listy, hudební nahrávky a uvolňující cvičení – seznámení s dostupným výukovým materiálem. Metodické poučení o využívání „metody dobrého startu“ pro rozvoj psychomotoriky, řeči, vstupní etapy výuky čtení a psaní, aplikace metody jako pro děti se specifickými poruchami učení, jako prevence poruch učení v MŠ i v 1. třídě ZŠ, reedukační metoda. Ukázky modelových situací, které harmonizují spojení psychiky s motorikou a příklady struktury lekce, její členění (zahájení - vytvoření přátelské atmosféry, posílení jazykových verbálních i neverbálních dovedností, specifická cvičení zaměřená na stimulaci zrakové, sluchové, prostorové a pravolevé orientace, pohybová cvičení a nácvik soustředění, píseň spojená s pohybem, reprodukce grafického vzoru s hudebním doprovodem a zpěvem, podpora rozvoje sebehodnocení). Součástí semináře je diskuze a reflexe.
  • Možnosti využívání aktivit s koněm v pedagogické praxi
  •    MUDr. Zoran Nerandžič, hipoterapeuti
    Obsah: Úvod do tematiky, reflexe tématu a sdělení očekávání účastníků vzdělávací akce. Vymezení pojmů – základní terminologie, týkající se aktivit s využíváním koní a jejich vlivu na člověka, seznámení se s pedagogicko – psychologickými dopady této činnosti na člověka a pro působení v oblasti pedagogiky, vývoj této metody ve světě a u nás v ČR– PC prezentace. Seznámení se s podmínkami pro zařazování aktivit pomoci koní do pedagogické praxe, jejich význam pro děti předškolního a školního věku. Nabídka aktivit s využitím koní u nás v ČR a ukázka činnosti pomocí PC prezentací. Ukázky pomocí PC prezentací a videozáznamu – "Práce s koněm" jako činnost směřující k sebepoznání a hodnocení svých dovedností a schopností, motivace k emotivnímu zážitku, rozvíjení pozornosti a intelektové složky pro děti se specifickými potřebami.. Ukázky pomocí PC prezentací a videozáznamů - o zvířatech, které pomáhají dětem překlenout emotivní bariéry, spolupráce člověka a koně, údržba s ošetřování, bezpečnost.. Seznámení s možnostmi využití této aktivity s cílovými skupinami, seznámení s pracemi odborníků, kteří využívají setkání dítěte s koněm jako pedagogicko-psychologický aspekt pomoci dětem při poruchách učení, chování, vad řeči, komunikace atd., pro které má setkání s koněm pozitivní přínos a které jim napomáhá včlenit se do společnosti (socializace). Seznámení se činnostmi středisek a klubů a jejich nabídky těchto výchovně-vzdělávacích aktivit s koněm pro děti. Příklady dobré praxe prostřednictvím PC prezentací a videozáznamů, úloha pedagoga při organizování aktivity ve spolupráci s odbornými centry a specialisty.
  • Nebojte se hlíny
  •   Mgr. Jiří Stejskal, 5 hod
    Obsah: Seminář seznamuje se specifickými vlastnostmi hlíny, způsobem jejího ukládání i metodickými postupy vhodnými pro práci s dětmi předškolního i školního věku. Doporučuje systém na sebe navazujících experimentálních haptických etud a cvičení, které pomáhají rozvíjet jemnou motoriku ruky a estetický cit pro krásu tvarů. Seznamuje se plastickým i skulpturálním zpracováním hlíny, modelováním jednoduchých geometrických tvarů. Skupinové a řetězové modelování. Součástí semináře jsou počítačové prezentace a fotodokumentace z dětských prací.
  • Netradiční techniky ve výtvarné výchově
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s alternativními výtvarnými technikami, které staví na experimentálním pojetí (koláž, dekoláž, muzikomalba, dripping, empaketáž, rezerváž, asambláž, happening, body art, land art aj.). Součástí semináře jsou ukázky z lekcí realizovaných s dětmi a mládeží.
  • Němčina hrou
  •   Mgr. Soňa Kabelová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s využíváním hry jako metodického prostředku pro získávání a zapamatování si jednoduché slovní zásoby a slovních spojení pro děti předškolního a mladšího školního věku s respektováním věkových zvláštností a odstupňování náročnosti při zvládání tematických bloků ("Barvy", "Jak se jmenuješ?", "Kdo/co je to?", "Zvířata" aj.). Využívání pohybových, hudebních, rytmických, slovních, dramatických i jednoduchých výtvarných her pro aktivní osvojení slovní zásoby. Ukázky metodických rozdílů při práci s dětmi předškolního a mladšího školního věku (metodická průprava výuky německého jazyka pro děti předškolního věku je spojena s auditivními a rytmickými hrami, nápodobou a hrou na tělo, metodická průprava výuky německého jazyka pro děti mladšího školního věku využívá hudebně-pohybových a dramatických her a improvizací).
  • O dětech pozorných a nepozorných
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 4 hod
    Obsah: Teoreticko- praktický seminář se zaměřením na využívání metod práce s pozornými i nepozornými dětmi, talentovanými, agresivními, hyperaktivními, dominantními, submisivními jedinci. Ukázky cvičení a her pro pedagogickou práci, zásobník doporučených postupů (jak zvýšit pozornost, potlačit agresi, usměrnit dominanci, posílit stabilitu dětí apod.). Odborná literatura, diskuze a reflexe.
  • Papír jako inspirace
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Dramatická lekce využívá netradičním způsobem dostupný materiál. Papír je inspirací pro pohyb, zvukové a instrumentální etudy (imitace zvuků běžného života a jejich grafický zápis, papírový orchestr, papírová řeč, rytmus apod.). Papír jako zástupná rekvizita či loutka, technika empaketáže a její využití pro improvizace, jednoduché masky apod. Součástí semináře jsou rovněž prezentace s nápady a ukázkami z práce dětí mateřských, speciálních i základních škol. Seznámení s odbornou literaturou. Seminář je určen učitelům všech typů škol.
  • Pedagogika zážitkem
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s pedagogickými postupy směřující k zážitkové hře. Úvod do tématu, seznámení s odbornou literaturou a základními pojmy. Výběr her podle kritérií, rozdělení her, jejich stavba, význam her při práci pedagoga. Praktická demonstrace zážitkových her a postupů, které rozvíjejí osobnost dítěte (hry smyslové, paměťové, slovní, pohybové, sebepoznávací) a napomáhají jeho socializaci (hry založené na týmové spolupráci, řešení problému, odpovědnosti, citlivosti k druhým aj.), ukázky realizovaných herních bloků a projektů s dětmi různých věkových kategorií. Diskuze, reflexe, řešení problémových situací z pedagogické praxe.
  • Pohybové hry pro děti
  •    Mgr. Alžběta Tušerová, 4 hod
    Obsah: Seminář dává odborně-metodické informace o významu a způsobech řízení pohybových her pro děti předškolního a mladšího školního věku. Seminář obsahuje - pohybové hry a jejich význam a přínos (náročnost odstupňovaná podle věku, fyzických možností a individuálních potřeb dětí), simultánní pohybové hry, hry s pravidly - metodická průprava některých her; poskytuje zásobník tradičních i alternativních pohybových her s důrazem na pohybovou improvizaci, rytmické vyjádření, hudebně-pohybové hry. Součástí semináře jsou videozáznamy z práce s dětmi předškolního a mladšího školního věku, počítačové prezentace a odborná literatura.
  • Pojďte se inspirovat
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář nabízí metodický komentář k lekcím, které byly publikovány v knize „Výtvarná dramatika v pedagogické praxi“ a realizovány s dětmi předškolního, školního věku i mládeže (např. Pufodédr, Masky, Podzimní variace, Papír jako inspirace, Etiketa ve škole i za školou aj.), videozáznamy a prezentace z dalších projektů. Diskuze o diagnostice dětského výtvarného projevu (zvláštnosti dětského výtvarného projevu (období bezobsažných čáranic, náhodných zdarů, dětského naivního realismu, výtvarná krize a výtvarná typologie). Nejčastějšími témata, barvy, tvary v závislosti na osobnosti a věku.
  • Práce s dětmi se speciálními potřebami
  •     PhDr. Vladislava Šídlová, Mgr. Klaudia Pospíšilová, 16 hod
    Obsah: Seminář seznámí účastníky s vývojem a rozvojem jednotlivých oblastí u dítěte v se speciálními potřebami v předškolním věku, s metodami i praktickými doporučeními na cílené rozvíjení, nápravu a návrh individuálně vzdělávacího plánu pro školsky nezralé nebo talentované děti.  Úvod do tematiky, reflexe tématu a sdělení očekávání účastníků vzdělávací akce. Seznámení s odbornou literaturou a vymezení pojmů: "děti se speciální potřebami" - nadprůměrně nadané, talentované, sociálně znevýhodněné, handicapované, standartní a nestandardní projevy chování dětí předškolního věku aj. Etiologie příčin nestandardních projevů v chování dětí navštěvujících MŠ na pozadí ontogenetické linie vývoje dítěte: objasnění významu prenatálního stádia vývoje dítěte, úskalí perinatální fáze vývoje a reálná vývojová rizika spojená s ranými fázemi postnatálního vývoje dítěte, prezentace výsledné vývojové charakteristiky předškolního dítěte a možné odchylky od tohoto vývoje, vymezení je pojmu "zdraví", zmíněny jeho charakteristiky, výklad následně doplňuje objasnění výrazu "norma", aj.). Podpůrná a vyrovnávací opatření jako prostředek školní úspěšnosti pro děti sociálně znevýhodněné a zdravotně postižené, integrace těchto dětí – hledání prostředků, personálního obsazení a specifických opatření v MŠ, výhody a nevýhody odkladu školní docházky. Specifické projevy děti hyperaktivních, hypoaktivních, úzkostlivých, talentovaných, sociálně i zdravotně znevýhodněných v oblasti hrubé a jemné motoriky, grafomotoriky, vizuomotoriky; v kresbě, řeči, sluchovém a zrakovém vnímání; metody a praktická doporučení. Diskuse k dané problematice; seznámení s metodickými materiály a kompenzačními pomůckami.
  • Právní aspekty v pedagogické praxi
  •    JUDr. Jana Mahdalíčková, Ph.D.
    Obsah: Přednáška je zaměřena ve své první části v nezbytně nutné míře na obecné právní znalosti a v části druhé přechází k jejich aplikaci na vybrané aktuální jevy, které se dnes stávají součástí pedagogické praxe. Témata: Školský zákon a jeho vztah k dalším právním předpisům (správní řád, zákoník práce, trestní zákoník, občanský zákoník, zákon o sociálně-právní ochraně dětí). Postavení ředitele školy (školský zákon, správní řád, zákoník práce), postavení učitele, pracovní náplň a povinnosti. Práva a povinnosti pedagogů v praxi (podle občanského zákoníku, zákoníku práce, trestního zákoníku). Škola a děti (práva a povinnosti dětí a mládeže). Škola a rodina z pohledu legislativy (školský zákon, zákon o rodině, trestní zákoník). Škola a policie - vzájemný vztah z pohledu legislativy a praxe - (musí škola umožnit vyšetřování, za jakých podmínek, postup u zletilého a nezletilého dítěte, přítomnost pedagoga). Součástí semináře jsou příklady z praxe a vytváření modelových situací.
  • Prevence sociálně-patologických jevů
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje v obecné rovině s nejčastějšími sociálně-patologickými projevy, příčinami jejich vzniku, nápravou a nutností prevence. Vysvětlení základních pojmů a podání charakteristiky sociálně deviantního chování dětí a mládeže - záškoláctví, agrese a šikana, delikventní jednání, vandalismus, drogová závislost, alkoholismus, tabakismus, sekty a hnutí, extrémismus, rasismus a problémy multikulturního soužití, specifický životní styl. Strategie prevence sociálně-patologických jevů – primární specifická a nespecifická prevence, hrozby v oblasti primární prevence - nechuť pedagogů vyvíjet aktivity, nedostatečná úroveň legislativy, vysoká společenská tolerance, ztráta komunikace, podceňování primární prevence, mobilní telefony, internet. Instituce pro vyhledávání poradenské pomoci a jejich funkce. Řešení individuálních výchovných problémů na základě modelových situací a doporučení nápravných opatření, diskuze a reflexe. Seminář je určen pedagogům všech typů škol.
  • Prezentační a komunikativní dovednosti
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 10 hod
    Obsah: Seminář je určen pro pracovníky středního i vrcholového managementu z oblasti cestovního ruchu, informačních center, kulturních zařízení, pracovníky školství i veřejné správy, vzdělávacích zařízení, občanská sdružení i širokou veřejnost regionu Prachatice, Vimperk, Strakonice, České Budějovice. Seznámí Vás se zákonitostmi komunikace -neverbální i verbální komunikací a nejčastějšími chybami při kontaktu s lidmi. Seznámíte se s asertivními technikami, které Vás ochrání před manipulací a agresí i s pravidly úspěšné prezentace (image, první dojem, úloha oblečení, organizace prostoru, stavba prezentace a několik praktických triků úspěšné prezentace). Seminář je teoreticko-praktický, obsahuje řadu her a cvičení, které Vám pomohou k sebepoznání. Součástí semináře je videotrénink a reflexe.
  • Projektová metoda ve výtvarné výchově
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Projektová metoda ve škole, druhy a stavba projektů, ukázky metodických řad a výtvarných projektů a dílen realizovaných s dětmi a mládeží, např. "Domy a města", "Stromy", "Barevné světy", "Let ptáka" apod.
  • Relaxační a uvolňovací techniky pro pedagogy
  •   Mgr. Dana Koubová, 6 hod
    Obsah: Seminář probíhá formou kombinace teoretických vstupů s praktickými aktivitami a nácvikem. Vede účastníky k vědomějšímu vnímání vlastního těla, účinků napětí, stresu, emocí na naše tělo. Seznamuje s praktickým prováděním uvolňovacích a relaxačních technik, učí vědomě vnímat jejich účinky na tělesnou i psychickou rovnováhu. Představuje stupňovitě vytvořený systém dechových, tělesných, relaxačních cvičení a technik systému „Jóga v denním životě“, možnosti jeho využitelnosti pro všechny věkové skupiny. Doporučuje vhodná cvičení pro děti předškolního i školního věku s respektováním jejich fyzických i psychických zvláštností a možností. Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou a počítačová prezentace obrazových ukázek jednotlivých cvičení. Diskuze a reflexe.
  • Relaxační cvičení pro děti
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář rozšiřuje znalosti a dovednosti v oblasti relaxačních technik, seznamuje s technikami a postupy, které jsou aplikovatelné pro děti předškolního a školního věku. Pomohou také učitelům identifikovat osobní stresory, prakticky se seznámit s metodami okamžitého uvolnění, Jacobsonovou a Schultzovou metodou, autogenním tréninkem, automasáží apod. Doporučuje literární texty, hudební skladby (CD) a alternativní výtvarné činnosti (volné čárání, hudební grafika aj.) jako motivační prvek relaxačních cvičení. Metodicky odstupňuje systém uvolňovacích cvičení a her (dechová, pohybová, rytmická, poslechová, výtvarná cvičení) pro děti předškolního i školního věku s respektováním vývojových zvláštností a potřeb dětí. Umožňuje frekventantům prakticky si zažít tato uvolňující cvičení. Součástí semináře je ukázka odborných publikací, diskuze a reflexe.
  • Rizikové chování a kriminalita dětí a mládeže
  •   JUDr. Jana Mahdalíčková, Ph.D.
    Obsah: Obsah semináře je koncipován s ohledem na vybranou cílovou skupinu a na respektování občanských práv a svobod občanů a etiky. Obsah vzdělání je svým charakterem specifický a je zaměřen zejména na potřeby praxe s poukazem na to, aby účastníci byli po ukončení semináře schopni své znalosti v praxi okamžitě využít. Seminář obsahuje témata: Rizikové chování a kriminalita mládeže, příčiny, prevence. Charakteristika kriminality dětí a mládeže. Problémové životní situace. Práva a povinnosti nezletilých žáků a jejich zákonných zástupců. Práva a povinnosti zletilých žáků. Nejčastější rizikové jevy – záškoláctví, domácí násilí, sekty, extremismus, patologické hráčství, dluhy, xenofobie. Prevence rizikových jevů a diskriminace, možnosti úpravy rizikových jevů ve školním řádu.
  • Rozvoj grafomotoriky u předškolních dětí
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář seznamuje frekventanty s problematikou motorického a grafického rozvoje, důležitostí systematického a cílevědomého rozvoje grafomotoriky a osvojování grafomotorických návyků předškolního dítěte, které jsou potřebné pro kresbu a k nácviku psaní v základní škole. Seminář je zaměřen na metodicky cílenou a včasnou přípravou dětí předškolního věku a na osvojování správných dovedností a návyků v grafomotorické oblasti hravou formou. Témata: Úvod do problematiky, vymezení pojmů k dané problematice, význam grafomotorických cvičení pro výtvarný projev, psaní a uvolnění dětí. Praktické ukázky grafomotorických cvičení – práce s tužkou, pastelkou, fixem, hudební grafika, prstomalba, kresba prstem do písku nebo sněhu, práce s modelovací hmotou, manipulace s předměty aj., materiální podmínky grafomotorických cvičení (doporučené podklady a papírové formáty či jiné podložky, doporučený výtvarný materiál-pastelky se středně silnou tuhou, značky tužek apod.). Motivace grafomotorických cvičení- hudební reprodukce, hudebně-pohybová cvičení, výtvarné hry, inspirace jednoduchými říkadly, básněmi pro děti. Grafomotorické obtíže dětí a jejich náprava. Metodické poučení o koordinaci ruky a oka, správném úchopu tužky (tj. třemi prsty s uvolněným zápěstím) podle standardů učitele MŠ, seznámit se s nejčastějšími chybami v technice psaní, vlivem laterality, dopadem nesprávných úchopů do výtvarných i písemných projevů, vyvození správného úchopu, příprava na psaní. Diskuze a reflexe. Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou a pracovními listy s grafomotorickými cvičeními.
  • Ruská konverzace I.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje frekventanty s metodickými postupy vedení ruské konverzace a vhodnými tématy pro děti předškolního a mladšího školního věku. Seminář využívá zážitkových her a improvizací, ukazuje na důležitost využívání melodičnosti jazyka. Poslechové ukázky, odhad významu slov a situace (představení se, zájmy, rodina, škola aj.). Improvizační etudy s aktivním využitím slovní zásoby a ustálených slovních spojení (představení se, zájmy, rodina, škola aj.). Ukázky metodických rozdílů při vedení konverzace v ruském jazyce s dětmi předškolního a mladšího věku s respektováním věkových i individuálních zvláštností. Součástí semináře je ukázka odborné a metodické literatury, pracovní manuály, diskuze.
  • Ruská konverzace II.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář rozšiřuje komunikační a prezentační dovednosti v ruském jazyce, prohlubuje schopnost vést dialog v ruském jazyce na vybraná témata vztahující se k osobnostní, sociální či školské problematice (Životopis, Zájmová činnost, Vzdělání, Zaměstnání, Postavení žen, Emigranti aj.). Konverzace párová ("Pozdravy", "Já a mé zájmy"). Konverzační a improvizační hry zaměřené k upevnění a rozšíření slovní zásoby vybraného tématu, situační videozáznamy. Vytváření modelových situací a jejich řešení, hledání optimálních a ustálených slovních spojení, slovní zásoby – videotrénink. Diskuze, reflexe k videotréninku.
  • Ruština hrou
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář volně navazuje na akreditovaný seminář "Setkání s azbukou". Seznamuje s využíváním hry jako metodického prostředku pro získávání a zapamatování si jednoduché slovní zásoby a slovních spojení pro děti předškolního a mladšího školního věku s respektováním věkových zvláštností a odstupňování náročnosti při zvládání tematických bloků ("Jak se jmenuješ?", "Zájmy", "Kdo/co je to?", "Zvířata", aj.). Využívání pohybových, hudebních, rytmických, slovních, dramatických i jednoduchých výtvarných her pro aktivní osvojení základů ruského jazyka. Ukázky metodických rozdílů při práci s dětmi předškolního a mladšího školního věku (metodická průprava výuky ruského jazyka pro děti předškolního věku je spojena s auditivními a rytmickými hrami, nápodobou a hrou na tělo, metodická průprava výuky ruského jazyka pro děti mladšího školního věku využívá hudebně-pohybových a dramatických her a improvizací). Součástí semináře je doporučená literatura, diskuze a reflexe.
  • Řeč těla /aneb čtěte gesta, mluvte pohyby/
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s neverbálními způsoby komunikace a jejich nejčastějšími nedostatky z oblasti proxemiky posturologie, mimiky, gestikulace apod.), ukazuje na porušování proxemických zón v mezilidské komunikaci, komunikační bariéry a aplikuje tyto poznatky do školní praxe. Seminář je doprovázen videozáznamy, které humorným způsobem tyto nedostatky přibližují.
  • Sebepoznání netradičně
  •    lektora doplníme
    Obsah: Seminář je sebezkušenostní a zážitkový, zaměřen na rozvoj sebepoznání, sebehodnocení a empatii. Podporuje tvořivý potenciál a rozvoj osobnosti člověka v oblasti práce se slovem, hudbou, emocemi. Relaxační techniky a jejich význam pro uvolnění a odstranění bloků pomocí hudby, grafomotorických cvičení, pohybu, slovního či výtvarného vyjádření – individuální, párová, skupinová tvorba. Hudební nástroje a jejich účinek pro harmonizaci osobnosti člověka, instrumentální, rytmická a poslechová činnost. Metodické poučení. Výtvarná tvorba alternativního charakteru a její význam pro harmonizaci člověka. Gestická tvorba, abstrakce. Sebepoznání, sebepojetí a seberealizace a její vyjádření, reflexe, diskuze. Seznámení s odbornou literaturou.
  • Sebepoznání pomocí výtvarné hry
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová
    Obsah: Seminář je sebezkušenostní a zážitkový, zaměřen na rozvoj sebepoznání, sebehodnocení a empatii. Podporuje tvořivý potenciál a rozvoj osobnosti člověka v oblasti práce se slovem, hudbou, výtvarnou experimentální tvorbou. Využití alternativních výtvarných technik a jejich významu pro uvolnění, význam grafomotorických cvičení pro děti, gestická tvorby pomoci drippingu, význam abstrakce pro sebepoznání – individuální, párová, skupinová tvorba. Metodické poučení, seznámení s odbornou literaturou.
  • Setkání s artefiletikou
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář je zážitkový a sebepoznávací, seznámí Vás s relaxačními metodami i výtvarnými a dalšími technikami, které lze použít při práci s dětmi různého věku. Kombinuje arteterapeutické a dramaterapeutické postupy s meditacemi, vysvětluje psychologické působení barev a tvarů v závislosti na zdravotním stavu, věku, vlastnostech a temperamentu člověka. Součástí semináře je také diagnostika dětského výtvarného projevu. Přijďte si nakreslit svůj obrázek v solné jeskyni, odpočinout si při muzikomalbě a načerpat vnitřní sílu. Nemusíte umět kreslit ani malovat.
  • Setkání s azbukou
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář seznamuje frekventanty se základy ruského jazyka v mluvené i psané podobě při respektování věkových zvláštností. Nabízí pedagogům seznámit se a prakticky si vyzkoušet jednoduché hry a cvičení, jejichž prostřednictvím lze motivovat k zapamatování ustálených slovních spojení a osvojení si elementární slovní zásoby ruského jazyka. Azbuka v psané i písemné podobě, fonetická podoba psaných písmen, specifika výslovnosti. Poslechové ukázky, odhad významu slov na základě zvukové podobnosti českého a ruského jazyka. Rytmus a melodie ruského jazyka (využití hry na tělo, hudebně-pohybových a literárně-jazykových her). Diskuze a reflexe.
  • Sociální dovednosti předškolního pedagoga
  •   Mgr. Klaudia Pospíšilová, 8 hod
    Obsah: Seminář nabídne dovednosti, které pomohou pedagogickým pracovníkům MŠ podporovat sebedůvěru dětí a vést je motivujícím způsobem k naplňování oprávněných požadavků ze strany dospělých a ke vzájemné spolupráci a umožní jim tak vytvářet pozitivní atmosféru ve třídě (efektivní a neefektivní komunikační techniky, respektování emocí dítěte atd.). Témata: Úvod do problematiky semináře, vymezení základních pojmů: komunikace, pseudokomunikace, subjekt a objet, interakce, motivace, empatie, stereotyp, vzor, zpětná vazba. Interakce dospělého a dítěte - přijetí a akceptování osobnosti dítěte, regulace chování, sebeovládání, upevnění žádoucího chování, demonstrace nežádoucích stereotypů chování a hledání cest k jejich odstranění, vytváření příznivého emočního klimatu, důvěry a bezpečí, podpory, zvládání konfliktů, pochvala jako komunikační stimul. Příklady a vytváření modelových situací interakce dospělého a dítěte (učitel-dítě, rodič-dítě) na základě zkušeností pedagogů a jejich následné řešení, příklady efektivních a neefektivních komunikačních technik. Diskuze, reflexe.
  • Standardy v MŠ
  •    Mgr. Klaudia Pospíšilová, PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Seminář uvádí do problematiky standardů v předškolním vzdělávání ve vztahu k RVP , vymezuje standardy jako nástroje pro dosahování, udržování a zvyšování kvality práce. Vysvětluje základní pojmy této problematiky, seznamuje frekventanty v obecné rovině se vzdělávacími oblastmi standardů v mateřské škole a jejich významem pro práci s dětmi a pro utváření profesních kompetencí učitele MŠ. Úvod do problematiky, vymezení pojmů: standard, kompetence, sebereflexe, standard a profesní růst, standard a kontrola, standard a evaluace, dokumentace a portfolio, společenská diskuze o podobě standardů v předškolním vzdělávání. Standardy a vzdělávací oblasti v MŠ, očekávané výstupy a jejich specifikace v závislosti na RVP, příklady konkretizace standardů v jednotlivých očekávaných výstupech. Vzdělávací oblast "Dítě a jeho tělo" (biologická) – teoretické a metodické poučení (fyzický rozvoj a pohybová koordinace, jemná motorika a koordinace ruky a oka, sebeobsluha, zdraví a bezpečí), praktická ukázka aplikovatelná pro práci s dětmi a vycházející z očekávaných výstupů. Vzdělávací oblast: "Dítě a jeho psychika" (psychologická) – teoretické a metodické poučení (jazyk a řeč, poznávací schopnosti, sebepojetí, city a vůle), praktická ukázka aplikovatelná pro práci s dětmi a vycházející z očekávaných výstupů. Vzdělávací oblast: "Dítě a ten druhý" (sociální)- teoretické a metodické poučení (komunikace s dospělým, s dětmi, spolupráce s vrstevníky, sociabilita), praktická ukázka aplikovatelná pro práci s dětmi a vycházející z očekávaných výstupů. Vzdělávací oblast „ Dítě a společnost“(sociokulturní) – teoretické a metodické poučení (společenská pravidla a návyky, zařazení do třídy/skupiny, kultura, umění), praktická ukázka aplikovatelná pro práci s dětmi a vycházející z očekávaných výstupů (1hod). Vzdělávací oblast "Dítě a svět" (environmentální)- teoretické a metodické poučení (poznatky, sociální informovanost, adaptabilita ke změnám, vztah k životnímu prostředí), praktická ukázka aplikovatelná pro práci s dětmi a vycházející z očekávaných výstupů. Součástí semináře je diskuze a seznámení s odbornou literaturou.
  • Svět věcí a předmětů v dramatické výchově
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Úvod do tématu, sdělení očekávání, seznámení s odbornou literaturou. Věci a předměty v dramatické výchově jako zdroj inspirace práce pedagoga. Využívání různorodých tvarů, struktur, zvuků a barev předmětů k inspiraci pro tvořivou hru. Tvorba improvizačních etud s předměty a jejich oživování, Kimovy hry s předměty pro cvičení paměti a smyslového vnímání. Tvorba asambláží (spojování předmětů ve výtvarný artefakt), jejich ozvučení a využití pro dramatickou hru. Ukázky výtvarně-dramatické experimentu s předměty, práce s prostorem, s přírodninami, happening, performance, land art. Součástí semináře je diskuze o vytvořených artefaktech, metodické poučení, fotodokumentace a počítačové prezentace z tvorby dětí.
  • Školní řád
  •    JUDr. Jana Mahdalíčková, Ph.D.
    Obsah: Seminář seznamuje se zákonitostmi tvorby a využívání školního řádu. Může posloužit jako metodická pomůcka pro zpracování školního řádu. Pojem obecně závazného normativně právního aktu, interní normativní akty. Ustanovení zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, upravující náležitosti školního řádu a prováděcích předpisů MŠMT. Zpracování školního řádu ve smyslu zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, jeho forma a obsah. "Modelový" školní řád a jeho nejdůležitější ustanovení: podmínky, za nichž se vzdělávání uskutečňuje - zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a studentů - práva a povinnosti nezletilých žáků a jejich zákonných zástupců - práva a povinnosti zletilých žáků - práva a povinnosti pedagogických pracovníků - ochrana majetku školy - ochrana žáků před sociálně patologickými jevy a projevy diskriminace - pravidla hodnocení žáků a studentů. Diskuse: ustanovení platných školních řádů účastníků semináře.
  • Tajemství barev
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář odkrývá "tajemství barev", které provázejí lidský život a jejich obliba/neobliba se v určitých vývojových obdobích mění. Volba barvy závisí nejen na věku, ale také na temperamentu a na sociálních potřebách. Seminář Vás seznámí se základním dělením a historií barev a také s různými výkladovými rámci psychologického účinku barev, jejich energiemi v závislosti na živlech -tvorba image, barva a prostředí, barva a temperament, barva a zdravotní stav člověka. Výtvarná barevná typologie dětí.
  • Teorie výchovy a vzdělávání v přírodě
  •    lektora doplníme
    Obsah: Seminář seznamuje pedagogy se základy environmentální výchovy a lesní pedagogiky, podává základní přehled cvičení a her, které se dají využít při práci s dětmi předškolního i mladšího školního věku. Vymezení pojmů "environmentální výchova", "lesní pedagogika", "environmentalistika", metodologie EVVO. Hřiště a zahrady v přírodním stylu a jejich význam z hlediska pedagogického. Praktická demonstrace cvičení a her, které prohlubují znalosti dětí o přírodě a životním prostředí v závislosti na věku a individuálních zvláštností a odstupňovávají jejich náročnost. Metodické poučení při vedení cvičení a her. Součástí semináře jsou počítačové prezentace a fotodokumentace a doporučená literatura.
  • Time-Management pro pedagogy
  •    Mgr. Stanislav Jíra, 8 hod
    Obsah:. Úvod do time-managementu. Čas jako veličina a jeho relativita úvod do problematiky hospodaření s časem, pojem time-management, výhody time-managementu. Skupinový test "Plýtvání časem". Analýza práce a využívání času, dotazník: Jak zacházíme s časem? "10 zlodějů" času (chybějící priority, přílišná zainteresovanost, neschopnost dokončit věci, rušení při práci, telefon, neschopnost říci "ne", neefektivní delegování, nedostatek vlastní discipliny, nedostatečná osobní organizace). Cílová orientace, stanovení priorit, formulace cílů efektivita práce optimální stanovení priorit. Organizace práce, denní a týdenní plán, plánování úkolů v závislosti na času, optimální využití vytvoření denního, týdenního plánu pracovních i osobních činností využití elektronického/ papírového diáře.
  • Trestní odpovědnost pedagogů a žáků v praxi
  •     JUDr. Jana Mahdalíčková, Ph.D.
    Obsah: Seminář se zaměřuje ve své první části v nezbytně nutné míře na obecné právní znalosti a v části druhé přechází k jejich aplikaci na vybrané aktuální jevy, které se dnes stávají součástí pedagogické praxe. Témata: 1. blok: základy trestní odpovědnosti - práva a povinnosti občana jako účastníka trestního řízení - trestní odpovědnost pedagogů v praxi - trestní odpovědnost dětí a mládeže - trestné činy páchané na dětech a dětmi - rozbor současné situace - druhy kriminality a trendy. 2. blok: jak postupovat v případě podezření z trestné činnosti - povinnosti školy a policie - vzájemný vztah z pohledu legislativy a praxe - praktické postupy vyšetřování dítěte policií ve škole (musí škola umožnit vyšetřování, za jakých podmínek, postup u zletilého a nezletilého dítěte, přítomnost pedagoga). Prevence a represe. Vztah školy a rodiny. Skutkové podstaty vybraných trestných činů. Kazuistika.
  • Trénink pozorovacích schopností pedagoga
  •    PhDr. Vladislava Šídlová, 6 hod
    Obsah: Seminář pomáhá pedagogům odhalit příčiny nedostatků při komunikaci s dětmi a rodiči, předcházet sporům a nedorozuměním a všímat si důležitých projevů v chování člověka. Vymezení pojmů "osobnost", "schopnost", "percepce", "interakce", "verbální/neverbální komunikace", "pozorování". Teoretická východiska tréninku pozorovacích schopností. Interakční a komunikační rámec školního prostředí, základní požadavky kladené na pozorovatele, charakteristika kladně hodnocených interakcí a jejich odlišení od nežádoucích tendencí pozorovaných osob, aneb které reakce můžeme zařadit mezi "série ano" a "série ne". Zdokonalování pozorovacích schopností pedagoga. Vlastní trénink základních pozorovacích schopností účastníků vzdělávacího programu s využitím modelových situací a záznamových archů pozorovatele; po každé modelové situaci následuje analýza výsledků pozorování. Závěrečná reflexe zkušeností účastníků vzdělávací akce, diskuse o možnostech aplikace získaných zkušeností v podmínkách práce s dětmi a mládeží. Seminář je určen všem pedagogům různých typů škol.
  • Tvorba projektů a jejich financování
  •    Mgr. Ludmila Půbalová
    Obsah: Přednáška seznamuje frekventanty se stavbou projektů, jeho částmi a financováním, poskytuje praktické rady pro základy projektování. Témata:. Projekt a jeho zákonitosti (výzvy, webové zdroje, znalost pokynů MŠMT aj.), druhy projektů podle prioritní osy. Práce v systému Benefit (vstupní informace, žadatel projektu, cíl projektu, klíčové aktivity, garant, cílová skupina, časová dotace, partneři, publicita, místo a časové rozvržení, finanční rozvaha, personální obsazení projektu – realizační tým a jeho fungování, subdodavatelé, uzavírání smluv, územní dopad projektu a jeho realizace aj.). Evaluace projektu a jeho financování (monitoring – monitorovací indikátory, monitoring klíčových aktivit a jejich plnění, monitoring výběrových řízení, finanční rozvaha, rozpočet projektu, harmonogram čerpání financí aj.), agenda projektu. Součástí semináře je diskuze a ukázka realizace konkrétních projektů.
  • Tvoříme s dětmi 
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Praktická dílna, která inspiruje pedagogy pro práci s dětmi různého věku. Technika dokreslované xerokopie v kombinaci s koláží a volným čáráním, které rozvíjí grafomotoriku, fantazii a staví na výtvarném experimentu s estetickým završením práce - „produktem“. Ukázky prací dětí předškolního i školního věku, práce dětí ze speciálních škol Jihočeského kraje. Využití technik popsaných v nové publikaci „Výtvarná dramatika v pedagogické praxi“ a jejich metodický komentář.  Nemusíte umět kreslit ani malovat.
  • Tvoříme s mastkem
  •    Mgr. Monika Alberts Šídlová, 6 hod
    Obsah:. Úvod do tematiky, sdělení očekávání účastníků vzdělávacího programu. Teoretická příprava – informace o mastku, o nářadí a pomůckách a bezpečnosti při práci. Praktická příprava a stanovení postupu práce- výběr kamene v závislosti na požadovaném výsledku práce (soška, amulet, stojánek na fotografii apod.), hrubé opracování, broušení, leštění. Praktická tvorba a experimentace s mastkem a odstupňování obtížnosti zpracování podle věku a zvláštností cílové skupiny dětí, umožnění vlastního zážitku a reflexe z tvorby s mastkem, cvičení výtvarných technik při práci s mastkem. Využití v praxi (projekty, mezipředmětové vztahy, inspirace spojením návrhů lektora se zkušenostmi a nápady účastníků vzdělávacího programu.Závěrečné shrnutí, odkazy na prodej materiálu, reflexe.
  • Tvoříme ve stylu umělců 20. století
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seznámení s výtvarnými trendy a postupy umělců 20. stol. a využití jejich technik pro experimentální tvorbu dětí a mládeže. Výtvarný experiment, happening, abstraktní, monumentální malba, body art, land art, empaketáž, asambláž, koláž a dekoláž, dripping, gestická malba, bičomalba a další alternativní techniky. Metodické vedení. Součástí semináře budou ukázky z dětské experimentální tvorby s komentářem, videozáznamy a počítačové prezentace.
  • Užitá tvorba pro děti I.
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář seznamuje pedagogy s výrazovými možnostmi užité tvorby a dostupným vhodným materiálem pro práci s dětmi předškolního i školního věku. Součástí semináře je fotodokumentace z práce dětí i mládeže, odborná literatura. Praktická demonstrace jednoduchých technik při práci předměty denní potřeby a jejich sesazování do celku (asambláže), práce s textilem (batikování, malba na textil, otisky, tisk z textilu aj.), hlínou a těstem (plastiky, kresba do hlíny, skulpturální postup), papírem (mramorování, skládání, vytrhávání, tisk z papíru apod.) při respektování volby námětů, materiálu a technik podle věku. Součástí semináře jsou ukázky fotodokumentace a videozáznamů z happeningů, realizovaných při práci s dětmi (land art-zasazení látky do volné přírody, tvorba síťového monumentálního prostoru, snímání přírodních obrazů země aj.).
  • Výchova a vzdělávání v přírodě
  •    lektora doplníme
    Obsah: Seminář prohlubuje poznatky z environmentální výchovy a lesní pedagogiky, podává přehled cvičení a her, které se dají využít při práci s dětmi předškolního i mladšího školního věku, nabízí alternativní způsoby při jejich vedení. Vymezení pojmů " environmentální výchova", "lesní pedagogika", "environmentalistika", "metodologie EVVO". Hřiště a zahrady v přírodním stylu a jejich význam z hlediska pedagogického, využití prostoru pro realizaci her a projektů. Praktická demonstrace cvičení a her, které rozšiřují znalosti dětí o přírodě a životním prostředí v závislosti na věku a individuálních zvláštností. Metodické poučení při vedení cvičení a her. Praktické ukázky projektů zaměřených na ochranu a tvorbu životního prostředí a přírody. Diskuze, reflexe. Součástí semináře jsou počítačové prezentace a fotodokumentace a doporučená literatura.
  • Výchova a vzdělávání v přírodě pro školní praxi
  •     lektora doplníme
    Obsah: Seminář rozšiřuje poznatky environmentální výchovy a lesní pedagogiky, prakticky zaměřuje obsah k naplnění RVP i ŠVP v jednotlivých typech škol. Environmentální výchova, její vymezení a historický nástin, základní pojmy oboru. Postavení EVVO v RVP pro předškolní vzdělávání, RVP pro základní vzdělávání, RVP pro gymnázia. Průřezové téma EVVO ve ŠVP a praktická aplikace v praxi. Osobnost učitele a strategie vedení při EVVO, vyučovací metody a jejich klasifikace, jejich aplikace v závislosti na věku chápání dětí, mládeže. Doporučený přehled cvičení a her, které se dají využít při práci s dětmi i mládeží, seznámení s literaturou. Diskuze, reflexe.
  • Výtvarná výchova pro děti se specifickými potřebami
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Seminář seznamuje s výtvarnými postupy, které napomáhají řešit výchovné problémy dětí se specifickými potřebami (hyperaktivní, hypoaktivní, zdravotně postižené, nadané, nekomunikativní, úzkostlivé děti apod.), mají uvolňující i poznávací účinky nebo napomáhají řešit terapeuticky dětské handicapy (somatické, logopedické aj.). Úvod do problematiky a metodiky výtvarné výchovy. Ukázky alternativní ch výtvarných technik, které mají sebepoznávací a uvolňovací účinky (muzikomalba, dripping, bičomalba, hudební grafika, xerokopie, bezobsažná čáranice ve spojení s koláží, dekoláž, monotypie a přetisky batiky, význam rytmické a rituální malby, empaketáž aj.), význam monumentální malby ve spojitosti s happeningem - některé techniky si frekventanti prakticky vyzkouší prostřednictvím skupinové práce. Praktické ukázky výtvarných projektů, které byly realizovány s dětmi mateřských, základních a speciálních škol a demonstrace skupinové i individuální formy výtvarné práce s odstupňováním věkových zvláštností. Využití odborné literatury a fotodokumentace s prezentacemi. Jednoduché kresebné testy a jejich využití.
  • Výtvarné a hudební prvky v dramatické výchově
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 4 hod
    Obsah: Seminář je zážitkový a je zaměřen na využívání hudebně-výtvarných prvků v dramatické výchově. Obsahuje hry a cvičení směřující k rozvoji osobnosti a inspiruje k tvořivým postupům při výuce (kresba zvuků, tvorba z materiálu pod vlivem hudby, práce s fotografií a její ozvučení aj.), hudba a zvuky jako inspirace k improvizacím; ukázky z hudebně-výtvarných projektů, které byly realizovány s dětmi předškolního i školního věku ("Portrét", "Příběh hudby", "Malovaná hudba" aj.), seznámení s odbornou literaturou, s fotodokumentací.
  • Výtvarně-dramatické projekty
  •   PaedDr. Ivana Bečvářová, 6 hod
    Obsah: Co je projekt? Jak se tvoří? Význam a cíl projektové metody a její přínos pro pedagoga.Výhody a nevýhody projektů, druhy projektů. Praktická realizace jednoho z uskutečněných projektů a metodických řad (Česko-rakouský projekt, Barevné světy,Černá a bílá, Ruce, Moře, Portrét apod.), videozáznamy krátkých filmů a počítačové prezentace ukázek z prací dětí a mládeže. Inspirací projektu může být literární text, slovo, pohyb, zvuk, hudba, obraz aj. Diskuze, sebereflexe. Seminář je určen učitelům MŠ a 1.st. ZŠ, vychovatelům, asistentům. Seznámení s odbornou literaturou. Seminář je určen učitelům všech typů škol.
  • Základy etikety
  •    PaedDr. Ivana Bečvářová, 8 hod
    Obsah: Úvod do tématu, sdělení očekávání, seznámení s odbornou literaturou. Vysvětlení základních pojmů a jejich vztah: etiketa, etika, takt, společenské chování aj. Praktická demonstrace základních pravidel etikety – společenská důležitost ženy, nadřízeného a staršího, pozdravy (způsoby podání ruky, slovní pozdravy, úklona, smeknutí klobouku, formální a neformální způsoby pozdravů), představování, praktická demonstrace zvyklostí a pravidel školní etikety, využití videozáznamů a modelových situací. Seznámení se základy stolování a zasedacím pořádkem při různých oficiálních a neoficiálních příležitostech; Úloha prvního dojmu, tvorba image, hygiena, oblékání do práce i do společnosti, k přijímacímu pohovoru apod. Vliv módy na způsoby oblékání dětí a mládeže.
  • Základy finanční gramotnosti pro pedagogy I.
  •    Mgr. Stanislav Jíra, 4 hod
    Obsah: Seminář je teoreticko-praktický, poskytuje frekventantům základní orientaci v problematice finančního trhu. Seznamuje se základními pojmy a terminologií a jejich využíváním v denní i školní praxi – aktuálnost a důvěryhodnost reklam, nabídek, služeb, výhodné koupě v závislosti na čase a půjčkách, znalost rizik a dlouhodobých důsledků při využívání jednotlivých produktů bankovnictví i pojišťovnictví. Nabízí praktické příklady-modelové situace, ukázky řešení běžných životních situací. Součástí semináře je diskuze a reflexe, seznámení s odbornou literaturou. Seminář je určen všem zájemcům o finanční problematiku běžného života.
  • Základy finanční gramotnosti pro pedagogy II.
  •    Mgr. Stanislav Jíra, 4 hod
    Obsah: Seminář je teoreticko-praktický, oznamuje frekventanty s aktuální problematikou finančního trhu a produktů, pomáhá aplikovat získané informace v každodenní spotřebitelské i školní praxi, podporuje schopnost číst a analyzovat finanční situace a podmínky. Staví na interaktivních cvičeních a skupinových hrách a metodě brainstormingu, při níž účastníci řeší a hledají způsoby řešení problémových životních situací, které jsou spjaté s finančními těžkostmi. Součástí semináře jsou počítačové prezentace, videozáznamy, seznámení s odbornou literaturou. Diskuze a reflexe.
  • Základy zdravotní tělesné výchovy
  •   Mgr. Alžběta Tušerová, 8 hod
    Obsah: Seznámení se s teoretickými základy zdravotní tělesné výchovy, jejímž úkolem je odstranit pohybové a funkční nedostatky organismu a vytvořit správné pohybové návyky, upevnit správné držení těla a připravit organismus k většímu zatížení podle druhu oslabení – využití fotodokumentace, seznámení s odbornou literaturou. Praktické ukázky posloupnosti zdravotních cviků a her pro děti předškolního a školního věku volených podle druhu tělesného oslabení, odstupňování náročnosti jejich provádění s ohledem na věk, fyzické možnosti, vývoj a růst, respektování individuálních zvláštností dětí. Ukázky metodického vedení s praktickou názornou demonstrací jednotlivých cvičení s terminologickým popisem - cvičení nožní klenby, správného držení těla, dechová cvičení, posilování různých svalových partií těla.
  • Zdravotní cviky pro děti
  •    Mgr. Alžběta Tušerová, 4 hod
    Obsah: Seznámení se zdravotními cviky pro děti předškolního a školního věku a jejich praktická demonstrace na základě motivační hry, literárních textů (říkadel, básní), písní apod.Ukázky vhodných a nevhodných zdravotních cviků, metodické vedení s akcentem na správné držení těla, cvičení nožní klenby, dechová a relaxační cvičení, cvičení zaměřená k posilování svalových partií dětí aj. Součástí semináře je seznámení s odbornou literaturou.

 

alt

 

Charakteristika seminářů a kurzů

Semináře jsou určeny pro pedagogy všech úrovní a typů škol. Vzdělávací programy mají teoreticko-praktický charakter, jsou založeny na prožitku, hře a řeší aktuálně problematiku na základě modelových situací. Směřují k sebepoznání, rozšiřují poznatky v daném oboru a pomáhají metodicky. V seminářích jsou využity počítačové prezentace, videozáznamy, odborné publikace i pracovní listy. Účastníci obdrží CERTIFIKÁT o absolvování AKREDITOVANÉHO vzdělávacího programu.
 
Semináře, kurzy, dílny i projekty připravujeme "na míru" podle potřeb, zadání a požadavků škol. Cílovou skupinou jsou děti nebo pedagogové.
      • Semináře je možné realizovat po domluvě v jakémkoliv čase (včetně víkendů)
      • Rozsah semináře je možné upravit. Nejčastějšími modely jsou půldenní, 1- 2denní bloky
      • Zdarma připravíme návrh semináře, přednášky nebo vzdělávacího programu
      • Minimální počet frekventantů pro "seminář na míru" je 10-12
Free live stats and visitor counter for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop